субота, 24 травня 2014 р.

Батькам та педагогам!

Інформація яку батьки можуть 
використовувати у навчанні діток

Жучки, мурашки та інші комахи 


Яких тільки комах не зустрінеш на дачі: що стрибали і літаючих, корисних і не дуже. Але всі вони - прекрасний об'єкт для спостережень маленького натураліста. Тим більше, що деяких з них можна взяти в руку і розглянути ближче. І дорослі не стануть дивитися на насекомишей з висоти свого зросту, а наважаться лягти разом з дитиною в траву, то комашки відразу здадуться більше, а їхнє життя стане зрозуміліше і цікавіше. 




У всіх комах є спільні риси: шість лапок, вусики і крильця. Їх тіло як би поділено на частини тоненькими лініями - насічками. Звідси і назва - комахи. І розглядаючи їх, дуже цікаво відшукувати ці характерні деталі. Про найпомітніших комах можна розповісти малюкові докладніше. Наприклад, про відому всім сонечку. Цей жучок знищує безліч шкідників рослин - попелиць. Малюки люблять тримати «корівок» на долоньках і дивитися, як ті повзають по пальчикам, а потім розкривають крильця і ??відлітають. Забавно спостерігати, як яскраве комаха з чорними крапками на спинці прикидається мертвим або залишає на руці жовті плями. Так сонечко захищається від ворогів. Навіть якщо птах одного разу і схопить сонечко, то зрозуміє, що цей жучок несмачний, запам'ятає його забарвлення і більше вже не зачепить. 

А яке розмаїття дзижчати і пурхають «публіки» влітку над квітами! І бджоли, і джмелі, і метелики, і оси. Малюк із задоволенням понаблюдает за ними разом з дорослими: якого кольору ці комахи, хто більше, а хто менше, які квіти вони люблять. Тим більше, якщо дізнається про те, яку користь приносять комахи-запилювачі. Адже без них квітки ніколи не стали б плодами, і значить, ми не змогли б поласувати смачними яблучками. А без бджіл не було б і солодкого меду. 

Часто малюки бояться жалких комах. Але того, хто в страху махає руками і кричить, бджола вкусить швидше, ніж спокійну людину. Оскільки комахи першими не нападуть. А якщо в будинку, на кухонному вікні, під банкою живе симпатичний волохатий джміль, то спостереження за ним напевно стане для дитини кращої «щепленням» від страху перед комахами. 

«У траві сидів коник ...» Ну як не згадати цю пісеньку, коли в траві скрекочуть на різні голоси маленькі «скрипалі». А чому говорять, ніби коник грає на скрипці? Справа в тому, що на його крилах є особливі зазубринки. Він тре ними швидко-швидко одна об одну, ніби водить смичком по скрипці, і чується стрекотіння. Нехай малюк як слід розгляне коника (якого він кольору, чи є у нього вусики і очі), а заодно і подумає, навіщо тому потрібні такі довгі задні ноги. Звичайно ж, щоб стрибати! 

Всюдисущі мурахи цікавлять навіть однорічних карапузів. Якщо дорослі не забудуть прихопити на дачу лупу, з її допомогою і вони, і малюки дізнаються багато цікавого про життя цих крихітних трудівників. Для цього достатньо знайти невеликий мурашник з дірочками-дверцями в землі і час від часу спостерігати за ним: Що це роблять мурахи, як ставляться один до одного, яку здобич тягнуть, чи далеко тікають від свого будинку?

Немає коментарів:

Дописати коментар